Dnes má svátek: Tana
Doporučujeme
Dospělé oddělení
Dětské oddělení
Poplatky za služby
Půjčovní doba
Knihovní řád
Fotogalerie
Zajímavosti
Jak šel čas
Kontakty
Kde nás najdete?
ON-LINE KATALOG
MVS
Odkazy
E-knihy ke stažení
Ochrana osobních údajů
Facebook
Dokumenty ke stažení
Knihovnické okénko na květen 2019 | Tisk |
 

Napsal Mgr. Jakub Rybár, v 02. 05. 2019, 13:34

Publikováno v : Hlavní sekce, Doporučujeme

knihy_4.jpgVYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY NOVÝCH KNIH NA KVĚTEN

     ,,Knihy otevírají dveře do jiných světů.“  

… z populárně-naučné literatury

1.:  ONDRÁŠEK, M.:  Chirurgem v Kazachstánu. Plzeň : Petr Nazarov, 2017.

2.:  RADINGER, E.H.:  Moudrost vlků : jak myslí, jak vnímají, pečují o sebe.  Praha : Mladá fronta, 2018.

3.:  BIRMELIN, I.:  Morče.  Praha : Vašut, 2018.

4.:  ŠEBO, J.:  Útěk z pekla : životní příběh Arnošta Rosina, vězně, kterému se podařilo uprchnout z Osvětimi.  Praha : Mladá fronta, 2019.

… pro děti a mládež

1.:  KŘIŠŤANOVÁ, D.:  Česká republika : 100 nej zajímavostí pro zvídavé kluky a holky.  Praha : Sun, 2018.

…z beletrie

1.:  STACHNIAK, E.:  Carevna noci.  Praha : Brána, 2018.

Intimní portrét ruské carevny Kateřiny II. Veliké (1762-1796), jedné z nejvýznačnějších postav nejen ruských, ale i světových dějin. Vypravěčkou příběhu je samotná Kateřina – sedmašedesátiletá panovnice po záchvatu mrtvice, která má před sebou poslední hodiny života. Carevna vzpomíná na různé okamžiky svého života a vlády, vrací se ke svému mládí, dramatickému nástupu na trůn, ke své vládě Rusku, ale i k životům, které bylo třeba obětovat, aby se ona sama mohla stát nejobávanější a nejmocnější ženou tehdejšího světa.

2.:  BOGDAN, D.L.:  Zapomenutá královna.  Ostrava : Oldag, 2018.

V románu ožívá jedna z nejzajímavějších, a přece nejvíc přehlížených osobností éry Tudorovců, skotská královna Markéta, dcera Jindřicha VII. a sestra Jindřicha VIII. Markéta už od raného dětství ví, že jí nebude dopřáno zvolit si manžela podle přání. Její povinností je především získat Anglii spojence. Ještě jako dítě je v zastoupení provdána za Jakuba IV. a vydává se do Edinburghu, aby se stala skotskou královnou. Tam, navzdory pochybnostem, podléhá Markéta kouzlu nového domova.

3.:  WINGATE, L.:  Než jsme byly tvoje.  Praha : Ikar, 2015.

Malá Rill Fossová žije chudý, nicméně spokojený život v obytném člunu na velké řece Mississippi. Jednoho dne, zrovna když její matka rodí na pevnině v nemocnici, přijdou úředně se tvářící lidé a odvedou Rill i s jejími sourozenci do sirotčince. Brzy se ukáže, že se mladá dívka stala součástí krutého obchodu s dětmi, který probíhá za tichého souhlasu těch nejmocnějších mužů okresu.

 4.:  COLIN, B.:  Uchopit sen.  Praha : Knižní klub, 2017.

 Zajímavé historické pozadí i milostný příběh plný neočekávaných zvratů. Román se odehrává v přitažlivém prostředí Paříže před světovou výstavou roku 1889 s frivolní atmosférou, ruchem, ale i ležérním životním stylem, který je v kontrastu s upjatými mravy panujícími na Britských ostrovech, tak jak je zná mladá vdova ze Skotska, která dělá v Paříži společnici sourozencům Jamiemu a Alici.

5.:  VONDRUŠKA, V.:  Duch znojemských katakomb.  Brno : Moba, 2019.

Oldřich z Chlumu přijíždí spolu s panošem Otou jako jeden z vyslanců českého krále do Znojma, kde se koná jednání o smíru mezi moravskou a rakouskou šlechtou. Vše je předem dohodnuto a jde jen o to, aby se ochota ke smíru veřejně potvrdila. Purkrabí znojemského hradu proto očekává spíše dvorskou slavnost než ostrou půtku vyslanců. Jenže hned druhý den zmizí jeden z mladých českých šlechticů. Je to o to víc znepokojivé, že o pět let dříve tu stejně nevysvětlitelně zmizel jeho starší bratr.

6.:  HEJLSKOV, A.:  Náš velký útěk : přežije rodina mimo civilizaci? Praha :  Portál, 2018.

Příběh dánské dvojice, která se rozhodla vystoupit ze zběsilé honby za blahobytem a stále větším výkonem a odmítá se ještě hlouběji propadat do bezedné pasti konzumní existence, je založen na skutečných událostech. Andrea a Jeppe odhlásili své čtyři děti ze školy, dali výpověď v zaměstnání a odstěhovali se hluboko do nedotčených švédských lesů, kde si za občasné pomoci podobně smýšlejících hodlali zbudovat vlastníma rukama obydlí a žít nadále pokud možno co nejvíce v souladu s přírodou.

7.:  VELETZOS, R.:  Holčička, kterou tam nechali.  Praha : Fortuna Libri, 2019.

Rodinná sága inspirovaná skutečným příběhem. V mrazivé noci v lednu 1941 se na schodech bytového domu objeví opuštěná židovská dívenka. Rumunsko se spojilo s nacisty a židovská populace je ve vážném nebezpečí. Dívka je umístěna v sirotčinci, ale zanedlouho ji adoptuje bohatý bezdětný pár. Pojmenují ji Natalia a holčička se pro ně stane středobodem vesmíru. Natalia prožívá bezstarostné dětství, adoptivní rodiče ji vroucně milují a chrání před válkou, která zuří všude okolo. Nástup poválečné komunistické diktatury je neúprosný a rodinu stíhá jedna rána za druhou. Rodinu připraví o veškerý majetek, roky dospívání tráví Natalia v bezútěšném světě za železnou oponou, její rodiče jsou označeni za nepřátele režimu a jsou pronásledováni.  

… pro děti a mládež

1.:  BAPTISTE, T.:  Minecraft. Brána.  Frýdek-Místek : Alpress, 2018.

Bianca s Lonniem skončí po autonehodě v nemocnici. Když se dívka probere, Lonnie s ní na pokoji není. Díky speciálním brýlím se Bianca spolu s ostatními pacienty ocitne ve virtuálním světě hry Minecraft. Pronásledování nepřátelskými moby se ze všech sil snaží najít cestu ven. Cestou narazí na avatara a Bianca si myslí, že je to Lonnie. Co když se ale mýlí?

2.:  NOVOTNÁ, A.:  Banán : podivuhodná cesta Bruna Banána z plantáže až do koše. Praha : Albatros, 2018.

Bruno je velmi zcestovalý banán. Narodil se na slunné plantáži a utrhli ho, když byl ještě zelený. Na lodi se bál tmy, musel překonat mořskou nemoc a nedostatek místa, aby nakonec…skončil v koši. Nebo ne? Příběh dopadne tak, jak rozhodneš.

3.:  CHEE, T.:  Moře inkoustu a zlata. Mluvčí.  Praha : Fragment, 2018.

Sefia a Lučištník jsou na útěku. Lučištník však neprchá jen před Gardou, ale i před děsivými nočními můrami. Věří, že se jich zbaví, když se mu podaří osvobodit všechny chlapce, které vtiskovatelé drží v zajetí. A tak bitva střídá bitvu a z laskavého kluka se stává zasmušilý voják, který touží po nových střetech. I když mu Sefia v boji pomáhá, jeho proměna ji děsí. Nepřestává proto studovat tajemnou Knihu.

           

 

                                                                                              Olga Hulínová, vedoucí půjčovny pro dospělé                                                                                                                   

   
Citovat článek na svých stránkách
Podobné články

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Přidej komentář
Jméno
e-mail
Nadpis  
Komentář
 
Dostupné znaky: 600
   Chci být informován e-mailem o dalších komentářích
  Bezpečnostní otázka (ochrana proti spamu):
D7A     QBD   
 4  X   I  AAA
T9R  TRJ  T7M   
H   G   U  Y2G
ABK     PT6   
   
   

Zatím žádné komentářemXcomment 1.0.6 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Už jste navštívili náš nový facebook?
 
Už jste navštívili náš nový on-line katalog PORTARO?
 
Vize budoucnosti