Dnes má svátek: Johana
Aktuality
Doporučujeme
Dospělé oddělení
Dětské oddělení
Poplatky za služby
Půjčovní doba
Knihovní řád
Fotogalerie
Zajímavosti
Jak šel čas
Kontakty
Kde nás najdete?
ON-LINE KATALOG
MVS
Odkazy
E-knihy ke stažení
Ochrana osobních údajů
Facebook
Dokumenty ke stažení
Knihovnické okénko na říjen 2018 | Tisk |
 

Napsal Bc. Jakub Rybár, v 02. 10. 2018, 12:50

Publikováno v : Hlavní sekce, Doporučujeme

Sample ImageVYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY NOVINEK NA ŘÍJEN

,,Čteme-li příběhy jiných, poznáváme, že jsme tytéž příběhy v jiné podobě prožili sami.“  

… z populárně-naučné literatury

1.:  BAUER, J.: Nesamozřejmé Československo 1918-1992: kapitoly z historie jednoho státu.  Praha: Brána, 2018.

2.:  Gardner, M.: Zábavné matematické hádanky. Praha: Dokořán, 2018.

3.:   MOTL, S..:  Cesty za oponu času 5, Ukřižovaná hvězda Hollywoodu Jean Sebergová: mafie proti Hitlerovi a 9 dalších osudových příběhů.  Praha: Eminent, 2018.

4.:  MARQUEZ, G.G.: Devadesát dnů za železnou oponou. Praha: Knižní klub, 2018.

5.:  BOBEK, M.: Zoopisník Miroslava Bobka.  Praha: Grada, 2018.

…z beletrie

1.:  GOLDEN, CH.: Peklo z Araratu.  Praha: Baronet, 2018.

Puklina, vzniklá při zemětřesení, odhalí ve svahu turecké hory Ararat jeskyni a v ní cosi podivného –prastarou loď pohřbenou v masách zeminy. Mezi odborníky i laickou veřejností vypukne poprask: vážně se vynořila biblická Noemova archa? Tým badatelů, archeologů a dokumentaristů, vyslaný na místo, objeví v jejích útrobách záhadnou zdobenou truhlu…Silná sněhová bouře uvězní všechny vysoko v horách a dávno pohřbené zlo se dává do díla!

2.:  BANDI.: Žaloba: zakázané příběhy propašované ze Severní  Koreje.  Praha: Plus, 2018.

Když byly příběhy z této povídkové knihy propašovány za hranice totalitní Severní Koreje vzbudily senzaci. Autor s pseudonymem Bandi popisuje každodenní život obyčejných Severokorejců a nemilosrdně odhaluje, co se skrývá za fasádou stranických sjezdů, monstrózních vojenských přehlídek a všeobecného budovatelského nadšení.

3.:  SKLÁŘ, R.: Morgenland.  Praha: Cosmopolis, 2018.

Rudolf Honig, veterán z první světové války, je prostý vesnický kovář ve vesnici Malá Morávka v Jeseníkách. Koncem druhé světové války i u něj doma dojde ke krveprolití, které zásadním způsobem zasáhne do zbytku jeho života. Je zajat, ale před postupující frontou se mu podaří i se svým věznitelem, důstojníkem SS, uniknout. Oba jsou ranění a několikrát přežijí svou smrt. Cesty osudu je vedou do přísně utajené továrny na území dnešního Polska, kde se ukrývá Vůdcova poslední naděje – zbraň odplaty. Konec války je zastihne na druhé straně Hrubého Jeseníku, nicméně pořád jako oko v hlavě střeží tajemství, svěřené jim nejzáhadnější ženou třetí říše. Ono tajemství v paralelním příběhu prosákne i do dnešních dní a protne se ve vzrušujícím závěru.

 4.:  LANE, S.M.: Sezdány válkou.  Praha: Knižní klub, 2018.

 Londýn, 1944. Na nádraží se potkají mladé zdravotní sestřičky, obě míří za stejným cílem: pomoci své zemi ve válce. Scarlet touží najít svého pohřešovaného snoubence Thomase a chce dokázat rodině i sama sobě, že je silnější, než si všichni myslí. Ellie má ošetřovatelství v krvi, ale pochází z mnohem skromnějších poměrů, na hony vzdálených od Scarletiny privilegované výchovy. I když se naoko tváří statečně, při myšlence na to, co je možná čeká ve Francii, cítí stejnou nervozitu jako Scarlet.

5.:  KEARSLEY, S.: Ohnivý pták.  Praha: Ikar, 2018.

Nicola Martenová se narodila s výjimečným darem. Když se dotkne nějakého předmětu, občas vidí záblesky z jeho minulosti. Galerii, kde pracuje, jednoho dne navštíví žena, jež se snaží prodat malou dřevěnou sošku ptáčka, jemuž říká Ohnivák. Tvrdí, že patřil carevně Kateřině I., ale neexistuje pro to žádný důkaz. Přestože Nicola díky svému nadání ví, že zoufalá žena mluví pravdu, její šéf artefakt odmítne coby bezcenný. Nicola se rozhodne ženě pomoct.

6.:  BUSSI, M.: Nepouštěj se mé ruky. Praha: Motto, 2018.

Francouzský thriller ověnčený řadou ocenění. Slunce, palmy, tyrkysové vody oceánu, ostrov Réunion   a mladý pár se šestiletou dcerou na dokonalé dovolené. Ta se ale brzy promění v noční můru, když Liane zničehonic zmizí a nechá za sebou jen rozházený pokoj. Její manžel Martial nejprve spolupracuje s policií, ale pak se i s dcerou dává na útěk. Z truchlícího partnera se náhle stává hlavní podezřelý a hon na domnělého vraha a únosce dcery začíná.

7.:  OLSSON, F.T.: Vševidoucí oko.  Praha: Kniha Zlín, 2018.

Velká část Švédska je zasažena výpadkem proudu. Po celém světě dochází k elektronickým útokům na významné cíle. A kryptolog William Sandberg je zatčen bývalými kolegy na základě podezření, že původcem všech těchto činů je on sám. Je vtažen do nebezpečné vysoké hry ohrožující nejen jeho rodinu, nejen Švédsko, ale fungování a osud celé planety. Umělá inteligence si právě uvědomila sama sebe. Mají lidé šanci přežít?

… pro děti a mládež

1.:  DVOŘÁKOVÁ, A.: Herkules na zámku.   Praha: Portál, 2017.

Hlavními hrdiny napínavého příběhu jsou kocour Herkules kočka Komtesa, kteří se přestěhují na zámek, kde jejich majitelka Marta restauruje staré obrazy. Život na zámku ale není vůbec jednoduchý. Vzácné knihy v knihovně ohrožuje armáda drzých myší, ve studni se kazí voda, stará stolička mluví a  dožaduje se odpovědi na své hádanky, dračí hodiny začnou samy od sebe jít a postavy na obrazech ožívají. Zdá se, že zámku hrozí nebezpečí, které mohou spojenými silami odvrátit pouze Herkules a Komtesa - a také jejich nová kamarádka, potkanka jménem Jasmína.

2.:  PILÁTOVÁ, M.: Papírový Pepíno. Praha: Meander, 2018.

Malý skřítek Pepíno má zvláštní nadání – díky papírovým skládačkám dokáže pomoci lidem i zvířatům tak jak by to nikdo nečekal! Každá kapitola knihy je věnovaná jedné papírové origami skládačce – koníkovi, kolibříkovi, srdci a dalším. Pepíno čtenáře přivádí ke starobylé tradici skládání z papíru, učí je trpělivosti a představivosti.

3.:  SOUKUPOVÁ, P.: Kdo zabil Snížka? Brno: Host, 2018.

Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. Dokonce i její máma se ho bojí. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že nezemřel náhodou. Opravdu Snížka někdo zabil? Martina se spolu s kamarády Frantou, Kájou a Viktorem pustí do vyšetřování Snížkovy smrti a jejich dobrodružné pátrání přinese nečekaná odhalení.

 

          

                                                                                              Olga Hulínová, vedoucí půjčovny pro dospělé             
   
Citovat článek na svých stránkách
Podobné články

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Přidej komentář
Jméno
e-mail
Nadpis  
Komentář
 
Dostupné znaky: 600
   Chci být informován e-mailem o dalších komentářích
  Bezpečnostní otázka (ochrana proti spamu):
1B2     933   
 6  A  2 6  F5C
 N  BO2  T9P   
 G  X  S H  QIE
 J     LH4   
   
   

Zatím žádné komentářemXcomment 1.0.6 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Už jste navštívili náš nový facebook?
 
Už jste navštívili náš nový on-line katalog PORTARO?
 
Vize budoucnosti