Dnes má svátek: Ivan
Aktuality
Doporučujeme
Dospělé oddělení
Dětské oddělení
Poplatky za služby
Půjčovní doba
Knihovní řád
Fotogalerie
Zajímavosti
Jak šel čas
Kontakty
Kde nás najdete?
ON-LINE KATALOG
MVS
Odkazy
E-knihy ke stažení
Ochrana osobních údajů
Facebook
Dokumenty ke stažení
Knihovnické okénko na duben 2018 | Tisk |
 

Napsal Bc. Jakub Rybár, v 17. 04. 2018, 14:15

Publikováno v : Hlavní sekce, Doporučujeme

 Sample Image Vyberte si z naší nabídky nových knih na duben

,,Kniha je záchranný pás samoty.“  /R. G. de La Serna/ 

… z populárně-naučné literatury

1.:  DVOŘÁK, J.:  Čechoslováci v Gulagu: životní osudy krajanů postižených politickými represemi v Sovětském svazu.  Praha: Česká televize, Ústav pro studium totalitních režimů, 2017.

2.:  THOMPSON, A. M.:  Mé dítě má ADHD: jak s ním přežít.  Praha: Portál, 2018.

3.:   JANÁČKOVÁ, L.:  Ač máš eReSku nepropadej stesku.  Praha: Mladá fronta, 2017.

4.:  NOVÁK, J. A.:  Za tajemstvím pokladů Čech, Moravy a Slezska.  Frýdek-Místek: Alpress, 2018.

5.:  MACÁK, M.:  Sto let (chatrné) samostatnosti.  Praha: Petrklíč, 2017.

…z beletrie

1.:  KAMINSKY, S.:  Padělatel Adolfo Kaminsky: když budu hodinu spát, třicet lidí zemře...  Praha: Metafora, 2018.

Židovský mladík Adolfo se od svých čtrnácti zajímal o chemii barvení a to ho velmi záhy během druhé světové války předurčilo ke spolupráci s odbojem. Stal se předním padělatelem dokladů pro francouzské hnutí odporu. Díky svým dovednostem, odbornosti a neúnavné práci do konce války podle odhadů zachránil před jistou smrtí na 14 tisíc mužů, žen a dětí. Po osvobození oficiálně pracoval jako fotograf a zároveň téměř pětadvacet let tajně vyráběl falešné ,,papíry“ pro potřebné z celého světa: uprchlíky, imigranty, politicky angažované jedince z podzemních organizací nebo pacifisty. O své tajné ,,vedlejší“ činnosti až do 77 let nemluvil. Teprve pak ho dcera Sarah přesvědčila, aby souhlasil se zveřejněním podrobností o utajené a tak riskantní celoživotní misi.

2.:  CHRISTIE, S.:  Sestry z Versailles: příběh sester, jež milovaly Ludvíka XV.  Praha: Knižní klub, 2018.

Ludvík XV. Za svůj život proslul mimořádnou zálibou v hezkých ženách. Ve výčtu jeho milenek sice většinou figurují slavné osobnosti jako markýza de Pompadour či Jeanne du Barry, avšak ještě před jejich příchodem uchvátila královo srdce pětice sester ze zchudlé aristokratické rodiny de Mailly. Tento strhující román,  v jehož vyprávění se střídá všech pět sester, nabízí nejen historická fakta, ale i mnohdy šokující vhled do nevázaného života na francouzském královském dvoře 18. století. 

3.:  KORYTA, M.: Kdo mi jde po krku.  Praha: Plus, 2018.

Čtrnáctiletý Jace se stane svědkem brutální vraždy. Aby ho zabijáci, chladnokrevní a vyšinutí bratři Blackwellové, nedokázali vypátrat, dostane chlapec novou identitu a je umístěn do výukového programu pro přežití v přírodě v hlubokých lesích kdesi v Montaně. Blackwellové mu jsou ale na stopě a metodicky odstraňují každého, kdo se jim připlete do cesty. V nehostinné montanské divočině tak začíná boj o přežití. Jakou šanci má teenager proti dvěma nemilosrdným vrahům?

 4.:  IBRAHIM, P.:  Prožila jsem si peklo.  Praha: Ikar, 2018.

 Mladá Nigerijka Patience si prožila skutečné peklo. V okamžiku, kdy se ve svých sedmnácti letech dostane do područí teroristické skupiny Boko Haram, začíná pro těhotnou ženu boj o život. V listopadu 2015 se s Patience setká německá novinářka Andrea C. Hoffmanová, která přicestovala do Nigérie, aby získala  co nejvíce informací o činnosti Boko Haram. Obě ženy se shodnou na tom, že neuvěřitelné krutosti této fanatické organizace musí být zdokumentovány.

5.:  LEE, S.:  S každou padající hvězdou.  Brno: Jota, 2018.

Autobiografie severokorejského chlapce jménem Sungdžu, který se v jedenácti letech musel naučit žít na ulici a postarat se sám o sebe. Aby vůbec přežil, vytvořil s několika dalšími dětmi gang, naučil se krást, prát se, žebrat i jezdit nákladnímu vlaky. Sungdžu barvitě líčí svůj drsný příběh a popisuje, jaké to je, když si nedospělý kluk musí najednou vystačit se skupinkou ,,bratrů“ z ulice, hladoví a prožívá strach z věznění nebo i popravy. Naděje je často to jediné, čeho se dá držet. Tyto poutavé vzpomínky rozkrývají čtenáři odlišnou kulturu, kde mnohé z toho, co považujeme za samozřejmé, vůbec neexistuje.

6.:  WATKINS, T.:  Zvířecí detektiv.  Praha:  Baronet, 2018.

Skutečné příběhy o pohřešovaných vypátraných domácích mazlíčcích. Zvířecí detektiv líčí úspěchy a úskalí i chvilky štěstí a zklamání v průběhu dvaceti let činnosti Tomova týmu, od počátečního amatérského, ale nadšeného úsilí až po vznik agentury se zkušenými a profesionálními vyšetřovateli.

7.:  IGULDEN, C.:  Válka Růží. Díl II., Trojice.  Praha: Plus, 2018.

Příběh plný historie, intrik a vášně pokračuje! Druhý díl série o nejkrvavějším konfliktu anglické historie. Píše se rok 1454 a král Jindřich VI. je už přes rok upoután na lůžko. Královy zájmy jen s obtížemi hájí jeho oddaná žena, Markéta z Anjou. Zatímco panovník chřadne a chvílemi upadá do bezvědomí, svou pozici v zemi upevňuje Richard, vévoda z Yorku. A spolu se Salisburym a Warwickem  vytvářejí vlivnou trojici, jež se snaží zlomit panovníkovy přívržence. Jenže vtom se Jindřich VI. jako zázrakem uzdravuje. Boj o moc může opět vypuknout naplno!

 

… pro děti a mládež

1.:  RUBÁŠOVÁ, T.:  Podivuhodná robotí expedice.  Praha: Labyrint, 2016.

Lidská populace dávno neexistuje a roboti o ní nemají ani tušení. Přesto se nenápadně vydávají v jejích stopách. Vysílají dva cestovatele, Williama a Meriwethera, aby zmapovali zdroje a prozkoumali nová území. Začíná tak fantastická výprava napříč teritoriem, kde se kdysi nacházely Spojené státy. Objevitelé procházejí četnými zkouškami, vodou, horami a lesem a všechny pozůstatky lidského osídlení si vysvětlují tragikomicky špatně.

2.:  CHEE, T.:  Moře inkoustu a zlata. Čtenářka.  Praha: Fragment, 2018.

Představte si svět, kde je čtení chápáno jako výsada a je povoleno jen hrstce nejmocnějších… Sefia ovládá umění přežít. Poté, co byl její otec zavražděn, ukrývala se totiž společně se svojí tetou Nin v divočině. Naučila se lovit, stopovat a také krást. Když jednoho dne tetu unesou, zůstane sama a začne si klást otázky. Kdo Nin unesl a proč? Souvisí její zmizení s otcovou vraždou a s tím podivným hranatým předmětem, který teta tak pečlivě schovávala?

3.:  BEATTY, R.:  Serafina a rozštěpené srdce. Praha: CooBoo, 20138.

Serafině se stalo něco zvláštního. Probudila se do temnoty a světa, kterému nerozumí. Biltmorské panství se tolik změnilo, její staří přátelé dělají nemyslitelné věci a zdá se, že nepřátelé jsou všude okolo. Biltmorem prochází síla beze jména, která s sebou přináší násilné bouře, jež smetou vše, co jim stojí v cestě. Serafina musí přijít na to, co se stalo, aby mohla zachránit nejen sebe, ale i ostatní.

            

                                                                                              Olga Hulínová, vedoucí půjčovny pro dospělé                                                                                                                   

   
Citovat článek na svých stránkách
Podobné články

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Přidej komentář
Jméno
e-mail
Nadpis  
Komentář
 
Dostupné znaky: 600
   Chci být informován e-mailem o dalších komentářích
  Bezpečnostní otázka (ochrana proti spamu):
29H     1F9   
O B  M  3 X  L6O
UMP  SHT  G E   
7 B  L  8 T  TKT
4BK     QJS   
   
   

Zatím žádné komentářemXcomment 1.0.6 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Už jste navštívili náš nový facebook?
 
Už jste navštívili náš nový on-line katalog PORTARO?
 
Vize budoucnosti