Dnes má svátek: Ivan
Aktuality
Doporučujeme
Dospělé oddělení
Dětské oddělení
Poplatky za služby
Půjčovní doba
Knihovní řád
Fotogalerie
Zajímavosti
Jak šel čas
Kontakty
Kde nás najdete?
ON-LINE KATALOG
MVS
Odkazy
E-knihy ke stažení
Ochrana osobních údajů
Facebook
Dokumenty ke stažení
Knihovnické okénko na leden 2015 | Tisk |
 

Napsal Bc. Jakub Rybár, v 06. 01. 2015, 11:31

Publikováno v : Hlavní sekce, Doporučujeme

knihy_4.jpgVYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY NOVÝCH KNIH NA LEDEN

,,K dobré knize je třeba dobrých čtenářů.“ /Victor Hugo/

… z populárně-naučné literatury

1.:  LAPÁČEK, J.:  Notebook pro seniory : vydání pro Windows 8.  Brno : Computer Press, 2014.

2.:  DOLEČEK, J.:  Popraviště , aneb, Zpověď  volyňského Čecha.  Praha : Toužimský§Moravec, 2014.

3.:   ČÁPOVÁ, H.:  Košíkaření z papíru : nové postupy a nápady.  Brno : Cpress, 2014.

4.:  HNÍZDIL, J.:  Zaříkávač nemocí : chcete se léčit, nebo uzdravit? Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2014.

5.:  KLEMPÍŘ, J.:  Grónsko : ostrov splněné touhy.  Praha : Olympia, 2014.

… pro děti a mládež

1.:  CURTO, R.M.:  Nauč se tvořit 2 : prstové maňásky a zvířátka na statku.  Praha : Knižní klub, 2014.Vyšívání, šití a pletení krok za krokem.

…z beletrie

1.:  SANSOM, C.J.:  Nadvláda.  Praha : BB art, 2014.

Co kdyby se v roce 1940 nestal britským premiérem Winston Churchil, ale lord Halifax? Británie by rychle uzavřela mír s Hitlerem, napovídá C.J.Sansom, a v roce 1952 by byla dávno v úplném područí Německa. A právě v roce 1952 začíná román Nadvláda. Pojem ,,druhá světová válka“ neexistuje, místo toho se říká ,,Dunkerské tažení“ – a německo-sovětská válka se vede daleko na východě na frontě táhnoucí se skoro dva tisíce kilometrů. Z Británie se stal totalitní stát, britský tisk, rozhlas a televize  jsou přísně kontrolovány, ulice hlídají násilničtí  příslušníci Zvláštních pomocných sborů… Pečlivě prostudovaná reálie toho, ,,co by bylo kdyby“, dokreslují věrohodnost strhujícího děje, špionážní zápletky i čtivost napínavě napsaného románu.

2.:  WALLANT, E.L.:  Nájemníci pana Moonblooma.  Praha : Plus, 2014.

Poválečný New York ožívá v mozaice příběhů různorodé směsice nájemníků ze tří domů na Manhattanu, o něž se stará apatický Norman Moonbloom, bývalý věčný student a idealista, nyní zaměstnaný u svého bratra Irwina jako správce domů. Zpočátku se Norman od životů  svých nájemníků a jejich výstředních způsobů distancuje, avšak postupně, jak se s nimi hádá a rozmlouvá s nimi, sdělují mu svá tajemství a přání. Tato nezvyklá intimita způsobí v Normanově povaze silný otřes, až se nakonec postaví svému  bratrovi, který by nejraději ponechal byty v tak bídném stavu v jakém jsou a všechny opravy provede sám. Jak postupuje z bytu do bytu, od jednoho vzorku tapet k druhému, probouzí se konečně bezkrevný a tichý sběratel nájmů k životu.

3.:  PALMER, A.:  Srdce Sahary.  Frýdek-Místek : Alpress, 2014.

Denis Scott se společně s přítelkyní Alyson vydá proti vlastní vůli na zběsilou honičku za mocným artefaktem, ukrytým tajemným národem Caramantů v hlubinách Sahary. V cestě jim nestojí  jenom žoldnéři, sloužící mocné a všehoschopné organizaci, ale i nehostinná poušť, písečné bouře, solná jezera a … cosi krvelačného a děsivého,  co přežilo pod jejími písky. 

4.:  AMPUERA, R.:  Případ Neruda.  Brno : Host, 2014. 

Pablo Neruda se z Paříže, kde působil na postu chilského velvyslance, vrací kvůli  nemoci  zpět do Chile. Jeho život byl plný úspěchů, ale nyní mu zbývá vyřešit jednu důležitou věc. Nejistota ho trýzní tím více, čím silněji cítí blížící se konec. V zimě roku 1973 pozná mladého Kubánce Cayetana a přesvědčí ho, aby se ujal  pátrání, které už navždy změní Cayetanův život. V honbě za pravdou podnikne malou cestu kolem světa: navštíví  Mexiko, Castrovu Kubu, Bolívii i nebezpečný, za zdí skrytý východní Berlín. Během doby, kdy se potýká s nástrahami svého nového poslání soukromého detektiva, se nad Chile stahují mračna vojenského převratu.

5.:  VAN HAAS, G.:  Pád vzhůru.  Brno : Jota, 2014.

Příběh ze současného New Yorku o zdrcujícím pádu člověka až na nejhlubší lidské dno, a o zoufalém boji, hledání sil na přežití a hlavně … o druhé šanci.

6.:  GUILLOU, J.:  Norský dandy.  Brno :  Host, 2014.

Druhý díl trilogie Velké století je zasazen do světa výtvarného umění, který byl rovněž ovlivněn představou, že po roce 1900 přijde století míru. Nikdo nemohl předvídat hrozivě temné mraky  na obzoru. Hlavní hrdinové románu jsou mladý norský inženýr a vynikající malíř Sverre Lauritzen a jeho první láska britský student inženýrství lord Albert Manningham. Po dokončení studií v Drážďanech se oba  vracejí do Albertova rodného Wiltschiru na jihu Anglie, kde si Sverre musí zvykat na prostředí anglického venkovského panství. Po předčasném otcově skonu zdědí Albert jak jeho titul, tak zodpovědnost za celé manninghamské panství. Londýnské homosexuální kruhy jsou stále otřesené stíháním Oskara Wilda. Sverre s Albertem se přidají k tamějším umělcům a bohémům mezi něž patří také volnomyšlenkářská skupina Bloomsbury. Sverreho umělecký talent díky okolí vzkvétá.

7.:  HÁJÍČEK, J.:  Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku.  Brno : Host, 2014.

Po úspěšném románu Rybí krev se Jiří Hájíček představuje výborem ze své  povídkové tvorby. Dějištěm dvaceti povídek, které autor napsal v průběhu let 1995-2014, je jihočeský venkov. Setkáváme se s všednodenními lidskými mikrodramaty , příběhy vepsanými na pozadí velkých dějin nebo jen zachycením nálady, životního pocitu či zkušenosti svérázných i zdánlivě obyčejných postav.

… pro děti a mládež

1.:  BRAUNOVÁ, P.:  Kuba nechce prohrávat.  Praha : Albatros, 2014.

Kuba nerad prohrává. A zvlášť teď, kdy do třídy přibyl kluk Sebastián. Žil s rodiči ve Velké Británii, samozřejmě umí výborně anglicky, skvěle vypadá a vůbec…Spolužačky jsou nadšené, Kuba otrávený. Ale nevzdá se. Nezlomí ho ani nový miláček děvčat, ani nový pan učitel!

2.:  APPELFELD, A.:  O holčičce z jiného světa.  Praha : Albatros, 2014.

Je válka a židovští chlapci Adam a Tomáš se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa? Dojemný dětský příběh o neobyčejné odvaze, hlubokém porozumění a síle, která se skrývá tam, kde bychom ji nikdy nečekali.

3.:  BONNEVIE, L.:  Klan koní.  Praha : CooBoo, 2014.

Amanda Fivelová miluje koně. Její otec miluje sázení. Když Amanda vyhraje důležitý závod v parkúru, vsadí se její otec, že jeho dcera vyhraje i mistrovství světa. Jenže ne v parkúru, ale v závodech na islandských ponících! Amanda v životě na takovém  koni nejela, natož aby na něm závodila. A teď má jen 90 dní, aby to zvládla a pomohla svému otci neztratit nejen čest. Může se vůbec něco takového podařit?                                                                            

Olga Hulínová, vedoucí půjčovny pro dospělé                                                                                                                   

   
Citovat článek na svých stránkách
Podobné články

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Přidej komentář
Jméno
e-mail
Nadpis  
Komentář
 
Dostupné znaky: 600
   Chci být informován e-mailem o dalších komentářích
  Bezpečnostní otázka (ochrana proti spamu):
76A     TU9   
 T  G  N   QR3
W6T  SWL  3HQ   
3   9  6 J  J2T
BEJ     PRT   
   
   

Zatím žádné komentářemXcomment 1.0.6 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Už jste navštívili náš nový facebook?
 
Už jste navštívili náš nový on-line katalog PORTARO?
 
Vize budoucnosti